Nem tudom, ki hogy van vele, de én nem igazán szeretem ezt a 4 komponenses rozsda effektet. Nekem egy kicsit macerásnak tűnik és én úgy láttam, hogy egy kicsit mű rozsdaszínt produkál. Ráadásul, aki még nem használta, még az arányokat is ki kell tapasztalja és emiatt nagyon hamar el tud fogyni. De ez csak az én személyes tapasztalatom és véleményem.
Ezért aztán úgy gondoltam, hogy magam készítem el az eredeti, természetes rozsdát és kipróbálom. A képen ez a természetes rozsda látható. Személyes tapasztalatom alapján, felsorolom az előnyeit:
- előállítása nagyon egyszerű és ingyenes
- nincs kevergetés, nem kell az arányokkal bíbelődni
- nagyon sokáig tart, mert alig-alig kell használni belőle
- ha netán mégis a kelleténél több kerülne a felületre, egy nedves szivaccsal, vagy kéztörlővel, papírzsebkendővel nyomtalanul letörölhető és újra megpróbálható
- száradás után természetes, eredeti rozsda lesz a felületen.
Most pedig nézzük, hogyan kell elkészíteni:
Bármilyen kis vasból készült csavarok, kampók, csavaranyák, szögek, … bármi, ami otthon található. De nem réz és nem alumínium. Csak vas.
Beletesszük őket egy pohár vízbe. A víz lepje el a fémeket. Ha már 1 hétig állni hagyjuk, lesz leszűrhető rozsdánk. Én is az első adagomat 1 hét után szűrtem le, és a további adagokat már 2-4 hétig is hagyhattam, mert volt elég rozsdám.
Ha már igy néz ki a víz felszíne, elkezdődött a rozsdásodás.
Ha már ilyen a víz, le lehet szűrni a rozsdát.
De előtte még egy bármilyen csipesszel ki kell venni a vízből a fémeket.
Ha kivettük a fémeket, hagyni kell, hogy a rozsda a víz aljára leülepedjen. Ha a víz felszíne tiszta és látjuk az alján a rozsdát, akkor mind leülepedett.
Következő lépésként, óvatosan leöntjük a vizet a leülepedett rozsdáról. Arra kell nagyon vigyázni, hogy próbáljuk meg minnél lassabban önteni ki a vizet, hogy a rozsda minnél inkább maradjon a pohár alján. Ha már a rozsda is eléri a pohár szélét, ne öntsük tovább. Az a kevés víz már hamar el fog párologni.
Keressünk egy kis műanyag tálkát a rozsda tárolásához és a pohárból öntsük bele a leszűrt anyagot … és kezjük el gyűjtögetni az adagokat. Előfordulhat, hogy amikor a rozsdás vízből a csipesszel vesszük ki a fémeket, a sötét vízben nem látjuk, hogy benne marad 1-2 darab. Ezt kivehetjük akkor is, amikor a kis tálkába öntjük ki a kész adagot. Nekem rendszeresen benn szokott maradni legalább egy fém alátét. 😀
Íme a kész, leszűrt, eredeti rozsda. Várjuk meg, míg az összes víz elpárolog és por alakká változik.
Tipp: amikor felvisszük a felületre, épp hogy csak a nedves ecset hegyére tegyünk belőle, mert amikor rászárad a felületre, akkor kivilágosodik és nagyon fog látszani. Inkább kenjünk sokszor pici adagokat, hogy ne nagyon kelljen törölgetni a fölösleget.
De csinálhatjuk úgy is, hogy egy kis tálkába kiszórunk egy nagyon-nagyon pici adagot és 1-2 csepp vizet hozzáadunk (nem többet) és onnan kenjük fel ecsettel.
Jó munkát kívánok mindenkinek, aki ezt a megoldást választja. Van egy steampunk barométer a pinteresten, aminél ezt a rozsdatechnikát alkalmaztam.